آموزش طراحی لباس گام به گام به صورت حرفه ای در آموزشگاه های مختلف در چندین مرحله صورت می گیرد. رشته طراحی لباس یکی از رشته هایی است که در آموزشگاه های آزاد نیز تدریس می شود و در آن قواعد اولیه طراحی لباس به کارآموزان آموزش داده می شود. این هنر پروسه ای از طرح لباس تا دوخت آن را شامل می شود. دو بخش اصلی این حرفه شامل پوشاک آماده برای عموم و دوخت لباس به صورت سفارشی می شود که هر یک مختصات و ویژگی های خود را دارد. به طور مثال مجموعه دوخت سفارشی به دوخت و طراحی لباس برای سلبریتی ها و هنرمندان اختصاص دارد که مطابق با سایز و اندازه آنها دوخته شده و برچسب قیمت بر آنها زده نمی شود. 

دوره آموزش حرفه ای طراحی لباس گام به گام

برگزاری دوره آموزشی طراحی لباس به صورت حرفه ای در تهران

برگزاری دوره آموزشی طراحی لباس به صورت حرفه ای در تهرانتاریخچه اولین طراحی لباس به قرن نوزدهم میلادی می رسد که توسط چارلز فردریک ورث انجام شد. تا قبل از آن لباس ها بر اساس استاندارد های مد لباس های سلطنتی طراحی و دوخته می شد.
در واقع ورث اولین شخصی بود که سنت شکنی کرد و خود به مشتریان برای دوخت لباس ایده می داد و به این ترتیب ورث آغاز گر هنر طراحی مد در دنیا شناخته می شود.
دوره های آموزشی زیادی در کلان شهر ها مانند تهران به آموزش حرفه ای طراحی لباس اختصاص یافته است که در آموزشگاه ها این دوره ها برگزار می شود. بخشی از فعالیت های این مراکز به آموزش موضوعات و طی سرفصل های زیر خلاصه می شود:

 • نکات مهم در طراحی لباس و نکات نقاشی لباس ساده
 • چگونه لباس بدوزیم
 • آموزش طراحی لباس مردانه
 • اصول طراحی پارچه و طراحی لباس در ترکیه و سایر کشور ها و اقوام مختلف
 • طراحی پوشاک
 • ایده پردازی در طراحی لباس
 • طرح لباس برای نقاشی

موارد ذکر شده تنها خلاصه ای از سر فصل های اصول طراحی است که در آموزشگاه ها به کارآموزان و علاقمندان این رشته آموزش داده می شود.

لیست شرکت های آموزش دهنده طراحی لباس در کشور

لیست شرکت های آموزش دهنده طراحی لباس در کشورکلاس ها و دوره های آموزشی طراحی لباس به سه بخش در کشور تقسیم می شوند. در واقع از طریق سه کانال می توان به آموزش این هنر پرداخت. این سه کانال عبارتند از:

 • دوره های برگزار شده توسط سازمان فنی و حرفه ای 
 • دوره های آزاد در آموزشگاه طراحی و دوخت که به صورت خصوصی اداره می شوند.
 • کلاس های برگزار شده در دانشگاه ها که هنر آموزان از طریق کنکور می توانند به تحصیل در آن رشته بپردازند.

بنابراین با توجه به امکانات در اختیار و میزان بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است، افراد می توانند به یادگیری این علم بپردازند. 
لیست شرکت هایی که در زمینه آموزش طراحی در کشور فعالیت دارند، از طرق مختلف قابل دریافت است. به طور مثال از طریق جستجو در اینترنت می توان در هر شهر اسامی آموزشگاه طراحی لباس و آدرس آن را مشاهده کرد. ضمن این که شهریه هر دوره نیز در سایت آموزشگاه درج شده است.

هزینه های شرکت در کلاس آموزشی طراحی لباس

هزینه های شرکت در کلاس آموزشی طراحی لباسدر دوره های طراحی لباس هنر جو به صورت گام به گام و جزء به جزء با اصول طراحی آشنا شده و به آموزش مفاهیم به صورت تئوری و عملی می پردازد. نحوه این آموزش ها به گونه ای است که در پایان دوره شخص می تواند وارد بازار کار شده و به فعالیت در این شغل بپرازد.
هزینه شرکت در این کلاس ها به صورت عمومی است و در زمان تخفیف اندکی از شهریه کم می شود. بنابراین کسانی که در زمان تخفیف به ثبت نام بپردازند می توانند از این تخفیف ها استفاده نمایند. 

دوره های این کلاس ها به صورت هفته ای یک جلسه، دو جلسه، سه جلسه یا به صورت فشرده برگزار می شود. این امر به دلیل این است که هر فرد با توجه به ساعاتی که امکان حضور در کلاس را می تواند داشته باشد، بتواند در کلاس ثبت نام کند. امکان ثبت نام آنلاین نیز وجود دارد که علاوه بر تخفیف با پرداختن مبلغی بیعانه می توان کلاس را رزرو کرد.

آموزش صفر تا صد طراحی لباس در ایران

آموزش صفر تا صد طراحی لباس در ایراندر آموزشگاه های طراحی لباس از صفر تا صد نکات طراحی به علاقمندان آموزش داده می شود. به این ترتیب افراد می توانند با گذراندن این دوره ها مهارت های لازم را کسب نموده و وارد بازار شوند. از جمله برخی آموزش های ارائه شده در این مراکز عبارتند از:

 • طراحی انواع دامن و شلوار و تاثیر آن بر اندام، آموزش طراحی لباس با نرم افزار
 • طراحی لباس عروس، طراحی اندام آقایان، طراحی اندام کودک، طراحی لباس با گواش
 • طراحی یقه، آستین، ترسیم م، کفش، طراحی لباس با مداد رنگی، معرفی کتاب طراحی لباس کودک و بزرگسال

مجموعه آموزش های فوق در کنار دوره های دیگر طراحی به دانشجویان کمک خواهد کرد تا به صورت علمی و اصولی به یادگیری این علم بپردازند. 

بازار کار طراحان لباس در اقصی نقاط کشور

بازار کار طراحان لباس در اقصی نقاط کشورطراحی لباس رشته ای است که به صورت علمی و اصولی نکات ریز طرح الگو و نقشه لباس را با توجه به اندام هر فرد آموزش می دهد. در واقع لباس دوخته شده به این شیوه باید بتواند عیوب اندامی در هر فرد را بپوشاند و آن را کم رنگ نماید. 
علمی بودن این رشته سبب شده است تا تعدادی از شرکت های خودروسازی برای طرح بافت و روکش صندلی از طراحان لباس کمک بگیرند.
کسانی که در این رشته تحصیل کرده اند و دانش لازم به دست آورده اند، می توانند با سرمایه ای اندک به فعالیت در این رشته به صورت شخصی بپردازند. یعنی اگر حتی فرصت استخدام در سازمان های خصوصی و دولتی پیش نیاید، افراد می توانند خود به تنهایی شغلی مرتبط با این رشته را راه اندازی نمایند.
در مجموع بازار کار طراحان لباس را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • شرکت های عرضه پوشاک و تولیدی های کیف و کفش و زیور آلات
 • تاسیس آموزشگاه پس از دریافت مدرک
 • استخدام در صدا و سیما به عنوان طراح لباس و تشریفات
 • مشاوره در زمینه طراحی و چاپ پارچه های لباس، مبلمان، و پرده
 • بخش رنگرزی کارخانجات نساجی برای تعیین رنگ پارچه

پوشاک یکی از مایحتاج انسان هاست و همیشه از ایده های نو و طرح های خلاقانه آن استقبال زیادی شده است.

بزرگ ترین طراحان لباس در کشور

بزرگ ترین طراحان لباس در کشورهر حرفه ای دارای بزرگ ترین ها و برترین های در میان جمع خود می باشد. طراحی لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست. جشنواره هایی هر ساله برای انتخاب برترین های حوزه مد و لباس برگزار می شود که دارای شرکت کنندگانی از سراسر کشور می باشند.
این جشنواره ها با حضور ده ها تیم برتر کشور در زمینه طراحی لباس برگزار شده و این گروه ها در این جشنواره به رقابت با یکدیگر می پردازند. بازدیدکنندگان و کارشناسان این رشته داوران اثر های ارسالی هستند که از بین صد ها نمونه ارسالی بهترین ها را بر گزیده و به رقابت با یکدیگر می گذارند. 

بنابراین برگزاری سالیانه این جشنواره ها بزرگ ترین طراحان حرفه ای این عرصه را به جامعه مد و لباس شناسانده که این امر زمینه ای برای افزایش فعالیت های آنها در سال های آتی خواهد شد.
در زمان برگزاری این جشنواره کارگاه های مختلفی جهت آموزش به علاقمندان به صورت تخصصی برگزار می شود که شرکت برای کسانی که در این رشته مشغول به کار هستند خالی از فایده نیست. این کارگاه ها با موضوعات زیر برگزار می شود:

 • مبانی طراحی پوشاک، اصول طراحی و تجاری سازی پوشاک، مدیریت مزون، استارت آب دیجیتال، طراحی پارچه
 • بررسی تجارب و معرفی برترین برند های تولید لباس، معرفی طراحی پوشاک اقوام ایرانی

با شرکت در این کارگاه ها که رایگان برگزار می شود افراد علاقمند می توانند دانش و تجربه خود را نسبت به این هنر افزایش دهند.

برگزار کنندگان دوره آموزشی طراحی لباس در تهران

برگزار کنندگان دوره آموزشی طراحی لباس در تهرانتهران به عنوان کلان شهر ایران و جمعیت زیاد دارای امکانات زیادی از لحاظ آموزش حرفه های مختلف می باشد که یکی از این حرفه ها، طراحی لباس می باشد. سه گروه از برگزار کنندگان این دوره ها می باشند که انتخاب هر گروه بسته به امکانات هر فرد و توان مالی او دارد. گروه های برگزار کننده عبارتند از:

 • کلاس های برگزار شده در دانشگاه های هنر
 • دوره های برگزار شده توسط سازمان فنی و حرفه ای
 • کلاس های خصوصی در آموزشگاه های سطح شهر

مدت دوره و شهریه در هر یک از این کلاس های آموزشی متفاوت است. مثلا دانشگاه در مقطع کاردانی به مدت دو سال و کارشناسی به مدت چهار سال دانشجوی طراحی لباس می پذیرد که شهریه آن و مدت زمان تحصیل در آن نیز با کلاس های آزاد تفاوت دارد.
بنابراین شهروندان تهرانی یا کسانی که در اطراف تهران زندگی می کنند می توانند از این امکانات بهره گرفته و دوره های آموزشی را طی نمایند.

تفاوت های انواع شیوه های طراحی لباس در چیست؟

تفاوت های انواع شیوه های طراحی لباس در چیست؟طراحی لباس فرایندی است که از بخش های مختلف تشکیل شده است. این بخش ها عبارتند از:

چاپ پارچه که باید متناسب با فصل صورت گیرد. مثلا رنگ زرد برای تابستان و رنگ های تیره برای رنگ آمیزی و چاپ پارچه مناسب فصل زمستان می باشند.

 • الگو: شامل طرحی است که با توجه به اندازه فرد بر روی کاغذ نقش می بندد.
 • اندازه گیری: مقدمه لازم برای الگو کشیدن، اندازه گیری دقیق از اندام فرد می باشد.
 • تزیینات روی لباس: مانند توردوزی، پولک دوزی و ….
 • جنس پارچه که باید با توجه به سلیقه افراد و همچنین شرایط جوی و جغرافیایی انتخاب شود.

طراحی لباس در هر یک از موارد فوق متفاوت است. به طور مثال روش الگو کشیدن و نحوه اندازه گیری در هر الگو تفاوت دارد. نوع تزیینات لباس نیز از جمله مواردی است که می توانند متمایز کننده شیوه های مختلف طراحی لباس باشد. 

طراحی لباس با مجهز ترین دستگاه ها

طراحی لباس با مجهز ترین دستگاه هامجهزترین دستگاه های طراحی لباس امروزه در قالب نرم افزار های کامپیوتری به کمک این علم آمده و در کوتاهترین زمان ممکن طرحی زیبا و جذاب از یک لباس را بیرون می دهد. تعداد چندی نرم افزار وجود دارند که اگر چه که دارای قابلیت ها و ویژگی های مشترک می باشند اما از جهاتی نیز با هم تفاوت دارند. اما به طور کلی قادر به طرح الگوی لباس با قابلیت های زیر می باشند:

 • طراحی دقیق، سریع و بدون خطا
 • سادگی کار، هماهنگ سازی و ویرایش الگو

این نرم افزاز ها از سطح مقدماتی تا پیشرفته به طراحی لباس می پردازند و بخشی از آموزش آموزشگاه ها نیز اختصاص به آموزش کار کردن با همین نرم افزار ها دارد.

راهنمای ثبت نام در کلاس های آموزشی طراحی لباس

راهنمای ثبت نام در کلاس های آموزشی طراحی لباسثبت نام در کلاس های آموزشی طراحی لباس به چند طریق ممکن است. بسته به این که افراد به چه سطحی از آموزش نیاز دارند می توانند در سطوح مبتدی تا پیشرفته آن ثبت نام کنند. جهت ثبت نام می توانند به شیوه های زیر عمل کنند:

 • آموزشگاه خاصی را مد نظر دارند و از طریق جستجو در اینترنت به ثبت نام آنلاین می پردازند.
 • آموزشگاه خاصی را نمی شناسند و با پرس و جو از دوستان و آشنایان یا مطالعه روزنامه آدرس آن را پیدا کرده و به صورت حضوری به ثبت نام می پردازند.

دوره های برگزار شده در آموزشگاه می تواند به انتخاب فرد به صورت فشرده و در طی یک ماه به پایان برسد یا به دوره های سه تا شش ماهه ختم شود.

مدارک لازم جهت حضور در کلاس های آموزشی طراحی لباس

مدارک لازم جهت حضور در کلاس های آموزشی طراحی لباسبرای ثبت نام و حضور در کلاس های طراحی نیاز به مدارک زیادی نمی باشد. شناسنامه یا کارت ملی، فیش واریزی و عکس از جمله ابتدایی ترین مدارکی است که برای ثبت نام لازم است. 
البته این مدارک ممکن است از آموزشگاهی به آموزشگاهی دیگر متفاوت باشد اما تفاوت جزئی است. در ثبت نام اینترنتی شرایط به گونه ای متفاوت است. مثلا عکس باید به صورت اسکن شده باشد یا فیش واریزی به صورت تصویری برای مسئول ثبت نام ارسال شود. 
معمولا در ثبت نام آنلاین، وجهی بابت بیعانه از هنرجو گرفته می شود که این امر نیز می تواند از یک مرکز به مرکز دیگر متفاوت باشد. در وب سایت مرکز آموزش، شرایط ثبت نام و شهریه و همچنین تاریخ برگزاری دوره به اطلاع هنر آموزان می رسد. 
در پایان دوره پس از یک امتحان عملی به این افراد مدرکی متناسب با نوع آموزشگاه و درجه کیفی آن اعطا می شود.

برگزاری دوره آموزشی طراحی لباس مقدماتی تا پیشرفته

برگزاری دوره آموزشی طراحی لباس مقدماتی تا پیشرفتهیکی از مهمترین بخش هایی که یک طراح لباس را در کار خود موفق می نماید ایده و خلاقیت های جدید است که سبب جلب نظر افراد می شود. لباس یکی از ملزومات زندگی است که انواع مختلف دارد و هر فرد به هر حال به نوعی از آن نیاز دارد.

بنابراین نوآوری و ایده پردازی در آن می تواند توجه افراد را به سوی این هنر جلب کرده و ایجاد کننده دید خوب در آنها باشد. از این جهت کلاس های طراحی لباس سطوح مقدماتی تا پیشرفته را شامل می شود که از مطالب ساده تا پیچیده ترین موضوعات این رشته را در بر می گیرد. 
کسانی که با علاقمندی و پشتکار این دوره ها را بگذرانند می توانند در سطوح مختلف بازار مشغول به کار شوند.

Rate this post
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.