در دنیا انواع فرم بدن وجود دارد که باعث شده طراحی، خیاطی و انتخاب لباس هر کدام از آنها باتوجه به شکل بدنشان، فرق کند. برای اینکه متوجه شوید چه نوع فرم بدنی دارید به پیچ و خم بدنتان و به نحوه چگونگی اتصال بالاتنه، کمر و ران هایتان بهم دقت کنید. معمولاً فرم بدن بعد از سن بلوغ شکل و شمایل خود را نشان می‌دهد. البته گاهی اوقات قبل از بلوغ به خاطر عواملی مانند نوع رژیم غذایی و ژنتیک، شکل و شمایل بدن نوع فرم خود را معلوم می‌کند.

دقت داشته باشید که چیزی به عنوان بهترین فرم و یا بدترین فرم بدن وجود ندارد. در هر فرهنگ و منطقه‌ای در یک زمان خاص یک نوع بدن مورد پسند باشد؛ اما این بدان معنی نیست که بدن شما بد است. هرکسی بخاطر تفکرات خاصی که دارد مخالف و موافق اندام های مختلف است. هدف از معرفی نوع های مختلف بدن این می‌باشد که به عنوان یک طراح و یا خریدار، متناسب ترین لباس را طراحی یا خریداری کنید.

انواع فرم بدن

1.‌ سیبی

فرم بدن سیبی شکل از جمله فرم ها شناخته شده در دنیا میباشد (14% از جمعیت زنان) که به فرم بدن بالاتنه سنگین شناخته می‌شود. زنان دارای این فرم، بالا تنه‌ای پر تر و نسبتاً چاق‌تر نسبت به پایین تنه خود دارند. به عبارت دیگر بالاتنه سه یا چند اینچ بزرگتر از کفل هاست. برای آنکه متوجه شوید بدنتان به شکل سیبی است یا خیر کافیست به آینه نگاه کنید و اگر بدنتان ویژگی های زیر را دارا بود، در نتیجه به شکل سیبی است. این ویژگی ها شامل:

 • دست و پا به ویژه دست ها لاغر بوده اما شانه ها پهن هستند.
 • وزن در میان تنه و سینه متمرکز شده و ظاهر بالا تنه بزرگتر و شکم جلوآمده به نظر می‌رسد.
 • اگر به صورت طبیعی بالاتنه کوچکتری دارید، وزن در اطراف شکم‌تان جمع خواهد شد.
 • درست زیر میان تنه خط کمرتان قرار می‌گیرد بنابراین بالا تنه این فرم از بدن سنگین است. 
 • در حالیکه بالاتنه سنگین به نظر می‌رسد، پاها لاغرتر هستند. 

2. گلابی

فرم برعکس بدن سیبی، فرم گلابی است. در این شکل، پایین تنه بدن پرتر و یا چاق‌تر از بالا تنه می‌باشد. به بیان دیگر زنان دارای این فرم، کفل های بزرگتری نسبت به سینه‌شان دارند. به فرم گلابی، تپل هم گفته می‌شود که 20 درصد از جمعیت زنان دارای چنین فرمی هستند. اگر ویژگی های بدنتان همانند موارد زیر بود، پس دارای بدنی با فرم گلابی شکل هستید. این ویژگی ها شامل:

 • پایین تنه بدن (ران ها، کفل ها و گاهی پشت) مشخص‌تر از سایر قسمت های بدن دیده می‌شود.
 • پاها بزرگتر، ماهیچه‌ای تر و پر تر از مابقی بدن هستند.
 • شانه ها باریک و افتاده هستند.
آشنایی با انواع فرم بدن

3. بدن مستطیلی یا صاف

یکی دیگر از انواع فرم های بدن بسیار رایج که حدود 46 درصد جمعیت زنان را شامل می‌شود، بدن مستطیلی است. در این فرم، کمر تقریباً هم اندازه کفل ها و سینه است. بدن شما در فرم ستطیلی یا صاف همانطور که از نامش نیز مشخص است، انحنا و پیچ و خم سیب یا گلابی را ندارد. بلکه کاملا باز با شانه های صاف بنظر می‌رسید. بهترین راه برای آنکه متوجه شوید بدنتان فرم صاف دارد یا خیر، اندازه‌گیری است. ویژگی های فرم مستطیلی به شرح زیر است:

 • کمر، یک تا هشت اینچ کوچکتر از بالاتنه است. 
 • هیچ انحنایی در ناحیه کمرتان دیده شود
 • قفسه سینه نمایان‌ترین بخش فرم بدن است زیرا هیچ انحنای مشهودی در آن دیده نمی‌شود
 • جدا از مستطیل بودن، پایین تنه دارای قوس است یا اینکه در اطراف شکم کمی وزن اضافه دارید. 

4. فرم ساعت شنی

درحال حاضر فرم ساعت شنی، محبوب‌ترین فرم بدن در میان انواع آنها می‌باشد. درصد اندکی از زنان (حدود 8 درصد) دارای فرم ساعت شنی هستند که به عنوان کمیاب ترین فرم بدن شناخته می‌شود. در این نوع فرم، شخص سینه های بزرگ و پایین تنه درشتی دارد اما دارای کمر باریکی است. به بیان دیگر سینه و کفل یکسان بوده و کمر نسبت به سایر اجزای بدن باریکتر است. از جمله ویژگی های فرم ساعت شنی به شرح زیر است:

 • پیچ و خم های بدن درجای مناسب خود قرار دارند.
 • چربی در سرتاسر بدن یکسان پخش شده است.
 • خط کفل و سینه دارای عرض یکسانی هستند.
 • وقتی که بازوها کمی گوشتی باشند، شانه ها باز به نظر رسیده و پایین تنه پر دیده می‌شود.

اصلاح شکل بدن

تنها عاملی که تعیین کننده فرم بدن شما است و اینکه چگونه چربی در بدنتان پخش شود، ژنتیک می‌باشد. ژن های خانوادگی نقش اساسی را در تشکیل فرم بدن دارند. بر این اساس به فرم بدن سایر اعضای خانواده‌تان دقت کنید. بخاطر داشته باشید فقط خانواده مادری موثر نیستند بلکه خانواده پدر نیز تاثیرگذار خواهند بود. 

ورزش و تغذیه نیز از جمله عواملی هستند که مشخص میکنند فرم بدنتان به چه میزان نمایان شود. تفاوتی نمیکند که کدام یک از انواع فرم بدن را داشته باشید، اگر فاقد چربی اضافه باشید، فرم بدنتان زیاد نمایان نخواهد شد. اگر فرم بدنتان به شکل سیب، گلابی و … است، نمی‌تواند به صورت موضعی قسمتی از بدنتان را کوچک و یا چاق کنید.

متناسب کردن بخشی از بدنتان با انجام تمرینات مرکزی جهت صاف کردن ماهیچه های شکمی امکان دارد. البته بدنتان اینکار را فقط در یک محل انجام نمی‌دهد. در زنان تغییر بیشتر در نواحی سینه، کفل ها و پشت نمایان است. همچنین با مصرف میزان کم قند، انجام تمرینات سینه و یا استفاده از کرم های موضعی نمیتوان سینه های خود را افزایش حجم داد. درواقع تمرین سینه باعث قوی شدن این ماهیچه می‌شود نه افزایش حجم آن.

در فرم های مختلف بدن، محلی که چربی بیشتری جمع شده استعداد بیشتری به افزایش یا کاهش وزن وجود دارد. به عنوان مثال انواع زنی که شکل سیی دارد در کفل ها چاق می شود و در الا تنه زیاد تغییر نمی کند، حتی اگر وزنش همان میزان باشد. تمرینات کاردیو و قدرتی کاربرد زیادی در اصلاح فرم بدن دارند. وقتی بدانید که شرایط بدنی تان چگونه است می توانید برنامه ریزی دقیقی برای تمرینات ورزشی خود داشته باشید. 

Rate this post