رنگ ها یکی از تاثیرگذارترین عوامل در عکاسی هستند. هرکدام از رنگ ها دارای خصلت و ویژگی می‌باشند که باعث القا احساسات متفاوت در ما می‌گردد. طبیعت و محیط اطراف ما مملو از رنگ های مختلف است. برای آن که بتوانیم تصاویر جذاب و گیرایی را داشته باشیم باید ببینیم کدام یک از رنگ ها در سوژه باعث دید بهتری می‌شوند. به طور کلی رنگ ها به دو دسته‌ی رنگ های گرم مانند قرمز، نارجی و زرد، و رنگ های سرد مانند سبز، آبی و بنفش تقسیم می‌شوند.

هرکدام از دسته ها، حالات و احساسات مخصوص به خود را انتقال می‌دهند. برای مثال رنگ های گرم انرژی بیشتری داشته و احساسی قوی تری را بروز می‌دهند؛ اما رنگ های سرد آرامتر و ملایم تر بوده و آرامش خاصی را منتقل می‌کنند. براساس همین ویژگی ها می‌توان از این رنگ ها در جایگاه های مناسبی استفاده کرد. رنگ های گرم کمیاب تر از رنگ های سرد هستند بنابراین عکسی که در آن کمی رنگ گرم دیده شود می‌تواند برجسته باشد.

لازم به ذکر است که عکاسی یک هنر کاملا بصری است. احساسات یک بخش بسیار مهم و جدا نشدنی از این حرفه می‌باشد. درصورتی که عکسی که می‌خواهید بگیرید هیچ عاطفه و احساساتی را القا نکند، یا باید سوژه و یا ترکیب رنگ را تغییر دهید.

عواطف هر رنگ در عکاسی

قرمز: به عنوان یکی از کمیاب ترین و قدرتمندترین رنگ های موجود در طبیعت شناخته می‌شود. این رنگ باعث ایجاد احساس شور و هیجان در تصویر می‌گردد.

نارنجی: به نسبت رنگ قرمز بیشتر در طبیعت وجود دارد اما قدرت حس گرمای آن کمتر است. نارنجی رنگ فعالی است و باعث جلب توجه به سمت خود می‌شود. خصوصا اگر در پس زمینه ای سردتر قرار بگیرد.

زرد: روشن ترین و خوشبینانه ترین رنگ به ویژه هنگامی است که به تنهایی استفاده شده و با نارنجی یا سبز ترکیب نمی‌شود. رنگ زرد باعث انتقال حس مثبت و شور و هیجان در تصویر می‌شود.

سبز: این رنگ با زندگی در ارتباط است و از آنجا که حیات زنده را منعکس می‌کند، همواره نوعی حس آرامش و لذت از طبیعت را انتقال می‌دهد. به طور کلی رنگ سبز، رنگی آشنا و آرامش بخش است. در میان رنگ های سرد، گرمترین رنگ محسوب می‌شود. سیستم های بصری ما بیشتر از هر رنگ دیگری ته رنگ های سبز را شناسایی می‌کنند.

آبی: این رنگ فراوانترین رنگ در طبیعت است و میتواند هرگونه پیام عاطفه‌ای را منتقل کند. چراکه برخلاف رنگ های قرمز و نارنجی، رنگ شلوغی نیست و آرام است. آبی تیره و آبی روشن احساسات متفاوتی را منعکس می کنند. آبی تیره می‌تواند قدرتمند و نگران کننده به نظر برسد اما آبی روشن آرامتر و خوشبینانه‌تر است.

بنفش: این رنگ کمیاب‌ترین رنگ در طبیعت بوده و معمولا در عکاسی در کنار رنگ آبی استفاده می‌شود. رنگ بنفش دارای نوعی حس آسایش است، احساسی که خوشایند و معمولا غیرمنتظره است.

هماهنگی و روابط رنگ ها

با اینکه هر کدام از رنگ ها بیانگر مفهوم و احساس خاصی هستند، ارتباطشان نیز با یکدیگر دارای اهمیت است. نحوه قرار گیری رنگ ها در کنار هم بسیار مهم است. نه تنها در حرفه عکاسی بلکه در طراحی لباس نیز به این موضوع بسیار اهمیت داده می‌شود. حتی میتوانید برای آگاهی بیشتر از این مورد به مطلب پرکاربردترین رنگ ها در طراحی لباس مراجعه کنید. این هماهنگی از ساده‌ترین رنگ تا پیچیده‌ترین هارمونی ها متغیر است. درصورتی که نتوان هماهنگی مناسبی میان رنگ ها ایجاد کرد، تصویر مورد نظر نمیتواند آن جذابیت و زیبایی ویژه را داشته باشد. از جمله نکات و ضوابط کلی در میان رنگ ها به شرح زیر است:

رنگ های سرد و گرم در عکاسی

پیشتر درباره رنگ های سرد و گرم و نوع احساسی که منتقل می‌کنند صحبت کردیم. زمانی هر دو رنگ سرد و گرم در یک تصویر در کنار هم قرار گیرند، تضاد قدرتمندی از رنگ را پدید می آورند که می تواند نقطه اصلی توجه باشد. در تئوری های رنگ شناسی، مکمل رنگ سرد یک رنگ گرم است و بالعکس. برای مثال رنگ قرمز مکمل رنگ سبز، رنگ نارنجی مکمل آبی، رنگ زرد مکمل بنفش و … هستند. درواقع نکته‌ی مهمی که در رابطه با رنگ های مکمل وجود دارد این است که زمانی که این رنگ ها در کنار یکدیگر در عکس قرار بگیرند، تضاد درونی را انتقال کنند؛ مانند سفید و سیاه.

رنگ های مکمل

به طور کلی سه رنگ قرمز، زرد و آبی به عنوان رنگ های پایه شناخته می‌شوند که سایر رنگ ها از ترکیب آنها ایجاد شده‌اند. اما رنگ های دنیای واقعی مانند نقاشی نیستند و حقیقت خیلی پیچیده تر از اینهاست. در بیشتر موارد نمی‌توانید سبز-آبی عالی را با قسمت های معادل قرمز و نارنجی هماهنگ کنید. مباحث و مطالب مربوط به هارمونی و روابط میان رنگ ها بسیار جذاب و جالب است. اما پیشنهاد ما این است که به جای اینکه در این مباحث گم شوید، به منظره پیش رویتان نگاه کنید و ببینید که آیا رنگ ها به چشم تان درست می‌آیند یا خیر.

این تمرین به دقت بالایی نیاز دارد. اما در عکاسی پرداختن به احساسات ارزش بیشتری نسبت به تلاش برای اثبات ایده آل هایی است که شاید در دنیای واقعی دیده نشوند.
البته یک استثنا در مورد مرحله پس از پردازش وجود دارد این است که می‌توانید رنگ و اشباع رنگ ها را در عکس تغییر دهید. در این صورت عکس را برای هماهنگی بیشتر رنگ ها ادیت می‌کنید.

Rate this post