طراحی و دوخت لباس هوشمند smart clothing از جمله مباحث داغ امروزی در حوزه طراحی لباس و مد فشن می‌باشد. همانطور که پیشرفت تکنولوژی باعث تغییر بسیاری از صنایع و همچنین شیوه زندگی کردن انسان شده، این پیشرفت در صنعت لباس و پوشاک نیز صورت گرفته است. درواقع این لباس ها در پی پیشرفت فناوری در صنعت نساجی و پوشاک حاصل گشته‌اند. smart clothing ها دارای بخش های الکترونیکی هستند که به صورت مجزا به پارچه متصل گشته‌اند.

این لباس ها بخاطر ویژگی و ساختار خاصی که دارند دارای کاربردها و مزایای متعددی می‌باشند که در لباس های معمولی نمی‌توانید آنها را پیدا کنید. می‌توان گفت رویای طراحی و ساخت اسمارت کلوتینگ نخستین بار در سال 2004 شکل گرفت. در آن سال همه در مورد اینترنت اشیا صحبت می‌کردند و لباس های هوشمند قطعا به عنوان آینده این حوزه از علم دیده می‌شد.

با این حال، اکنون به لطف پیشرفت تکنولوژی و سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه توسط چندین شرکت هوش مصنوعی و فناوری، طراحی و ساخت لباس های هوشمند دیگر یک رویا نیستند. این لباس ها می‌توانند کاربردهای متنوعی داشته باشند که در ادامه در خصوص آنها توضیحات لازم ارائه می‌شود.

لباس هوشمند چیست؟

درواقع لباس هوشمند به لباس هایی اطلاق می‌شود که بواسطه فناوری بهبود یافته و دارای طیف وسیعی از عملکردها می‌باشند. شما می‌توانید با اهداف زیبایی شناختی یا اهداف سلامتی و تکنولوژی این لباس ها را تولید کنید. smart clothing ها قابلیت ارتباط بهتر با سایر دستگاه ها، تجزیه و تحلیل و حس کردن محرک ها را برای شما ایجاد می‌کنند.

همچنین آنها می‌توانند به یکسری داده ها و اطلاعاتی را ارائه دهند که برای پیش بینی و جلوگیری از صدمات، بیماری ها و محافظت از فرد در برابر خطرات احتمالی تجزیه و تحلیل شده‌اند. با اینکه کاربرد و مزایای اسمارت کلودینگ ها بر کسی پوشیده نیست اما آمارهای بدست آمده حاکی از آن است که بسیاری از مردم هنوز از محصول موجود بی‌اطلاع هستند.

از طرف دیگر، بیشتر افراد با انواع محصولات هوشمند مانند ساعت هوشمند، ردیاب تناسب اندام، اسمارت هدفون ها و … آشناییت کامل دارند و به خوبی می‌دانند که بکارگیری تکنولوژی در این اشیاء باعث بوجود آمدن چه محصولاتی شده است. smart clothing ها یک شاخه فرعی از بازار پوشیدنی ها را به خود اختصاص داده‌اند. این لباس ها بیشتر به لباس‌های تقویت‌شده اشاره می‌کنند. در حالی که پوشیدنی های هوشمند معمولاً به لوازم جانبی و اکسسوری هایی با فناوری پیشرفته مرتبط هستند.

منسوجات الکترونیکی در مقابل منسوجات هوشمند

معموملاً لباس های هوشمند بواسطه یکی از دو نوع منسوجات الکترونیکی یا منسوجات هوشمند ساخته می‌شوند. بسیاری از افراد این دو نوع منسوجات را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند در صورتی که هیچ ارتباطی باهم ندارد. بررسی کاربرد لباس هوشمند اصطلاح “E-textiles” مخفف «نساجی الکترونیک» یا «نساجی یکپارچه الکترونیکی» است. به بیان دیگر، قطعات الکترونیکی کوچکی در الیاف پارچه ها قرار داده شده که باعث شدند پارچه به نوعی مدار تبدیل شود. این مدار قادر است داده ها را حس، ذخیره و انتقال دهد و نسبت به آنها واکنش نشان دهد.

منسوجات الکترونیکی همیشه با در نظر گرفتن کاربردهای خاصی ساخته می شوند. این منسوجات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که همانند یک محصول الکترونیکی عملکرد ویژه‌ای را برای مصرف کننده ارائه دهند. بیشتر smart clothingها بواسطه پارچه های الکترونیکی ساخته می‌شوند.

منسوجات هوشمند زیر شاخه‌ای از منسوجات الکترونیکی محسوب می‌شود. مواد نساجی هوشمند به محیط زیست حساس هستند. این مواد منفعل‌تر بوده و تنها در حضور محرک های مختلف مانند دما، نور، فشار هوا، آب یا گاهی اوقات گردش خون از خود واکنش نشان می‌دهند. همانطور که گفته شد، هر دو منسوجات فنی هستند که فراتر از هدف زیبایی شناسی کاربرد دارند.

کاربرد لباس هوشمند

لباس های هوشمند به خاطر ساختار و ویژگی خارق العاده‌ای که دارند، کاربردهای گوناگونی را شامل می‌شوند. با توجه به آنکه این حوزه در حال پیشرفت و گسترش است، در آینده شاهد کاربردهای متنوع بیشتری خواهیم بود. از جمله کاربرد اسمارت کلوتینگ ها به شرح زیر است:

یکی از انواع کاربرد smart clothing، استفاده از آنها در ورزش می‌باشد. همانگونه که می‌دانید اگر افراد زیر نظر اساتید حرفه‌ای آموزش نبینند ممکن است به بدن و عضلاتشان آسیب جدی وارد شود. این لباس ها می‌تواند حرکات ورزشی افراد را بررسی نموده و موارد غلط را به او اطلاع دهد.

تشخیص گریه نوزاد و علت آن می تواند از دیگر کاربردهای smart clothing باشد. این لباس ها با بررسی کردن وضعیت جسمانی کودک به والدین کمک مینمایند تا راحت‌تر به نوزاد خود رسیدگی کنند.

چک نمودن علائم حیاتی بدن سالمندان نیز یکی از کاربردهای مفید کلوتینگ اسمارت ها است. این لباس ها دارای حسگرهای سنجش غلظت خون، فشار خون، ضربان قلب و … هستند که به صورت مداوم وضعیت فرد را بررسی نموده و توسط آلارم هایی به او هشدار می‌دهند.

Rate this post