کلاس عکاسی امروزه توسط آموزشگاه های مختلفی برگزار می‌شود. هدف از ابرگزاری این کلاس ها، آموزش تمام نکات و ترفندهای عکاسی بوده تا هنرجویان در هنگام کار با دوربین بتوانند به طور اصولی و حرفه‌ای فعالیت نمایند. بسیاری از افراد تصور میکنند که بدون شرکت در کلاس، میتوان این حرفه را به طور خودمختار یاد گرفت و در آن تخصص لازم را کسب کرد. بله تا حد زیادی این تصور صحیح است.

عکاسی یک هنر بصری است که در آن از عناصر علمی استفاده می‌شود؛ در نتیجه می‌توان از طریق اشتباه کردن و درس گرفتن از آن اشتباهات بهبود پیدا کند. تعداد زیادی از استادان عکاسی، به صورت خودآموز عکاسی را آموخته اند. درواقع عکاسی حرفه‌ای است که میتوان آنرا با آزمون و خطا و در گذر زمان یاد گرفت و به تخصص کافی دست یافت. اما اینکار بسیار وقت گیر و زمان بر است و شاید سال ها طول بکشد تا متوجه وجود ترفندی شوید. درصورتی که با شرکت در کلاس عکاسی، تمام ترفندها و نکات لازم را در مدت زمان کوتاهی یاد خواهید گرفت.

شرکت در دوره های عکاسی مزایای بسیاری برای فرد در پی خواهد داشت که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

تشویق و جهت یابی در کلاس عکاسی

حرفۀ عکاسی تنها این نیست که یک دوربین داشته باشید و هرجا که میروید بدون فکر کردن، دکمه‌ی شاتر را فشار داده و عکس بگیرید. باتوجه به اینکه حرفه‌ی عکاسی یک هنر کاملا بصری است، معمولا از طریق دیدگاه عکاس توصیف می‌شود. اینکه او چه می‌بیند و از آنچه برداشتی می‌کند تا تصمیم بگیرد با عکس گرفتن از آن به سایر مردم جهان نشان دهد، باسایر افراد و یا عکاسان متفاوت است. این دید، بیشتر از درون فرد ناشی می‌شود. اما محیط آموزشی یک کلاس و یک مربی عکاسی خوب می‌تواند به این دید جهت داده و آنرا در مسیر پیشرفت بهتری قرار دهد.

شاید افراد زیادی را دیده باشید که در همان ابتدای وارد عرصه عکاسی شدن، این حرفه را رها کرده و دلیل خود را عدم وجود علاقه بیان می‌کنند. شاید خودتان به عنوان یک عکاس تازه کار، بخاطر وجود ذوق و علاقه به دوربین و لنز جدید، هر لحظه به سمت عکاسی کشیده شوید. حتی هیچ وقت فکرش را هم نکنید که یک روز علاقه‌تان را به عکاسی از دست دهید. اما بعد از مدتی همه چیز برای شما عادی شده و دیگر آن احساس نیاز به بیرون رفتن و عکاسی را ندارید.

تنها راهی که بواسطه آن میتوانید از از دست رفتن علاقه‌تان به عکاسی به عکاسی جلوگیری کنید، این است که به طور معمول عکاسی کنید. زمانی که عکاسی می‌کنید، خلاقیت شما فعال میشود. مغز شما همواره در تفکر این است چگونه میتوان عکس های بهتر گرفت و یا از یک صحنه به روش های متفاوتی عکاسی کرد. این امر تنها از این طریق ممکن است که شما کمی فشار بیشتر به خود وارد کنید و به صورت یک روتین روزانه عکاسی کنید که می تواند با ثبت نام در کلاس عکاسی این اتفاق برای شما رخ دهد.

تمرین آموخته ها

در کلاس عکاسی، تکالیفی که در خارج از کلاس به شما داده می‌شود، بخشی از فرایند آموزش و یادگیری شما محسوب می‌گردد. نکات و ترفندهایی که در داخل کلاس آموزش می‌بینید، در خارج از کلاس باید به خوبی تکرار و تمرین شوند تا ایرادات و خطاهای شما از این طریق برطرف گردد. هرچقدر هم که شما از نظر تئوری کامل باشید، باز هیچ چیز به اندازه یک تمرین اجباری اثر بخش نیست.

همچنین زمانی که هنرجویان یک سطح، در کنار هم قرار می‌گیرند، هرکس تلاش میکند بهترین توانایی های خود را نشان دهد. در نتیجه یک محیط رقابتی سالم شکل می‌گیرد. هدف زمانی که افراد در چنین رقابت هایی شرکت می‌کنند، تمام حواس و تمرکزشان را برای یادگیری بهتر و پیشرفت بیشتر بکار میگیرند. هنگامی که تکالیف شما توسط استاد بررسی می‌شود، او به شما کمک می‌کند که دیدگاه درست را برای کارهای بعدی و ویرایش عکس در نظر داشته باشید. این کار در اصل بهترین کارهای شما را ایجاد می کند.

در مراحل جلوتر و در بررسی ها دوباره، این فرایند دیگر تنها توسط مربی صورت نمیگیرد. بدین شکل که بهترین عکس هایی که هر عکاس گرفته سوژۀ بررسی عمیق دیگر عکاسان می‌شود. زمانی که در یک کلاس ثبت نام می‌کنید در واقع خودتان را سوژۀ بررسی های عمیق در یک محیط غنی می‌کنید که وقتی به تنهایی کار می‌کنید این موقعیت برای شما مهیا نیست.

یادگیری تکنیک های جدید ویرایش در کلاس عکاسی

همیشه هدف از برگزاری کلاس های عکاسی، یادگیری چگونه عکس گرفتن و نحوه کار با دوربین نیستند. یکی از مباحثی که در عکاسی بسیار مهم است، نحوه ویرایش عکس است. به طور کلی تصویر یا عکس نهایی از دو مرحله اصلی بوجود آمده است: 1. عکاسی 2. ادیت. مثلا در هر تصویری آیتم هایی وجود دارد که چندان به دلخواه عکاس نیست و یا نورپردازی آن مطابق با سلیقه موردنظر ایجاد نشده است.

عکاسی یک حرفه‌ی پویا است؛ بدین معنا که همواره تکنیک ها و ابزارهای جدیدی وجود خواهند داشت که ذهن عکاسان را درگیر خود خواهد کرد. ابزارهای جدیدی که عکاسان دوست دارند بدانند چطور کار می کنند و تکنیک های جدید که عکاسان می‌خواهند در آنها حرفه‌ای شوند.

مشخص کردن سبک عکاسی

دیدگاه ها، نحوه دیدن و برداشت هر فرد با فرد دیگری متفاوت است. هیچ دو عکاسی به یک صحنه به یک شکل نمی‌نگرند. دیدگاه های آنها متفاوت بوده و تکنیک ها و ابزارهایی که ممکن است بکار گیرند، بسیار از هم متفاوت باشد. حتی اگر آنها از یک کلاس عکاسی شروع کرده باشند و از یک مربی عکاسی را آموخته باشند، باز هم دیدگاه های مختلفی خواهند داشت.

درواقع چیدمان های آنها و سبک عکاسی آنها با یکدیگر، کاملا متفاوت است. یک آموزشگاه عکاسی، محل مناسبی است تا سبک خودتان را بشناسید و روی آن کار کنید تا بهبود یابد. در دنیایی که همواره در آن دیدگاه های جدیدی درحال شکل گرفتن است، مهم است که شما دیدگاه خودتان را داشته باشید و آن را ارج بنهید، چرا که در نهایت، دیدگاه خاص شماست که نشان داده می شود.

Rate this post