برای ورود به صنعت طراحی لباس علاوه بر آنکه باید از مهارت بالایی در این حرفه برخوردار باشید، باید استراتژی مناسبی نیز داشته باشید. امروزه طراحی لباس به یکی از حرفه های بسیار محبوب دنیا تبدیل شده که از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. در میان علاقه مندان، افرادی وجود دارند که تصمیم دارند در این صنعت، فعالیت حرفه‌ای داشته باشند. به طور کلی صنعت طراحی لباس، مد و فشن بسیار رقباتی است. برای آنکه بتوان استعداد و خلاقیت خود را به نمایش گذاشت باید راهبرد مناسبی داشت.

راه های مختلفی برای وارد شدن به صنعت طراحی لباس وجود دارد. در بین این راه ها، مسیرهای اصولی و صحیحی وجود دارند که بواسطه آنها میتوانید سریعتر به دنیای فشن وارد شوید. انتخاب هر کدام از راه هایی که در ادامه میخواهیم به آنها بپردازیم، باتوجه به اولویت و موقعیت های هر فرد میتواند متفاوت باشد. این مسیرها به شرح زیر میباشند:

دریافت مدرک ورود به طراحی لباس

در حال حاضر بسیاری از افراد بدون داشتن مدرک آموزشگاهی و دانشگاهی، و تنها با تکیه بر دانش و تجربه خود در حال فعالیت در طراحی لباس می‌باشند. اما امروزه باتوجه به افزایش رقابت میان علاقه مندان و طرفداران، بدون داشتن مدرک معتبر تقریبا بعید بنظر می‌رسد بتوان به طراحی لباس ورود پیدا کرد. داشتن مدرک معتبر، دلیل بر موفقیت نیست اما میتواند شما را در راه رسیدن به موفقیت بسیار کمک کند. درواقع داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های نساجی و یا طراحی لباس می تواند فرصت های پیش روی شما را بهبود ببخشد. افراد و کارفرمایان نسبت به افرادی در این زمینه تحصیلات و دانشی دارند، بیشتر اعتماد کرده و ترجیح می‌دهند با آنها همکاری داشته باشند.

گذراندن کارآموزی

یکی از راه های بسیار مفید برای ورود به صنعت طراحی لباس، گذراندن کارآموزی است. با گذراندن دورهای کارآموزی طراحی لباس، میتوان تجربه و مهارت خود را گسترش و بیشتر کرد؛ همچنین از این طریق با مشتریان و همکاران ارتبط مفیدی برقرار نمود. داشتن تجربه کاری و مدرک مرتبط، شما را به یک گزینه‌ی ایده آل برای کارفرمایان تبدیل می‌کند. بیشتر دوره های کارآموزی فشن کوتاه مدت هستند (معمولا بین سه تا یکسال). برای کسب تجربه و گذراندن دوره کارآموزی می‌توانید به طراحان، مجلات مد و فروشگاه ها مراجعه نمایید. 

در پی کارکردن با مجموعه های معتبر و طراحان مطرح میتوانید اطلاعاتی درباره آنها تهیه کنید و با ساخت یک پرزنتیشن به تشریح آنچه که می‌توانید برای آنها انجام دهید، بپردازید. علاوه بر آن، گذراندن دوره کارآموزی در یک مرکز طراحی لباس تازه تاسیس را نیز در نظر داشته باشید. معمولا سازمان های جدید به کمک کارورزان تکیه می‌کنند و اغلب می‌توانند فرصت یادگیری و پیشرفت بیشتری را ایجاد نمایند.

اگر میخواهید به عنوان یک کارآموز یک خانه طراحی لباس و یا فروشگاه لباس فعالیت کنید و از آنها تجربه بدست آورید، می‌توانید با مجلات مد تماس گرفته و از آنها تقاضا کنید که در تیم طراحی لباس آنها به عنوان کارآموز مشغول به کار شوید. علاوه برآن می‌توانید در بخش هایی کمتر مطرح در طراحی لباس، مانند بخش های صحنه و لباس شرکت های فیلم و تئاتر و تلویزیون مشغول به کار گردید. 

ورود به وبلاگ فشن طراحی لباس

در سال های اخیر در پی پیشرفت اینترنت، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، وبلاگ نویسی محبوبیت زیادی یافته و یک مکان عالی برای نمایش استعدادها می‌باشد. یکی از راه های هوشمندانه ورود به عرصه طراحی لباس، داشتن یک وبلاگ پویا و بروز در این زمینه میباشد. از این طریق با قرار دادن طرح هایتان در وبلاگ خود، میتوانید آنها را به نمایش بگذارید. جامعه وبلاگ نویسان آنلاین بسیار گسترده است و شما می‌توانید از طریق این شبکه وبلاگ نویسان دیگر را برای الهام گرفتن و پشتیبانی حرفه‌ای دنبال نمایید.

داشتن حضور مداوم در این عرصه برای شناسایی کارفرمایان احتمالی و همچنین ترویج نام شما در این صنعت بسیار مهم است. فیس بوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام نه تنها ابزارهایی بسیار مفید برای ترویج وبلاگ شما میباشند، بلکه به شما در همگام ماندن با اتفاقات صنعت مد کمک می‌کنند. 

شو و مسابقه

یکی از راه های بسیار تاثیر گذار در ورود و موفقیت در صنعت طراحی لباس، مشارکت در فشن شوها و مسابقات است. چه شما در یک نمایشگاه دانشگاهی شرکت کنید چه در یک رویداد منطقه ای یا ملی، شما شانس نمایش لباس هایتان را برای عموم پیدا خواهید نمود. علاوه بر آن، شرکت در چنین رویدادهایی به شما شانس ملاقات با افراد هم فکر و مطرح را داده و به شما این امکان را میدهد تا طرح های شما توسط متخصصان این صنعت کشف شوند. 

حضور پیدا کردن در مسابقات و شوها و ارائه مجموعه‌ی طراحی هایتان می‌تواند استرس زا باشد. اما در عوض پیامدها و نتایج بسیار مثبتی را در پی خواهد داشت. برای آنکه میزان استرستان در این زمینه کم شود، فعالیت های خود را برنامه ریزی و آماده سازی کنید. اغلب شرکت های طراحی لباس شناخته شده بر اکثر شوهای دانش آموزی به منظور شناخت استعدادهای برتر نظارت دارند. بدین ترتیب کار سخت و پشتکار شما ممکن است نتیجه ای خوب دریافت کند.

اگر چنین رویدادهایی در منطقه شما در دسترس نیست، از راه انداختن شو لباس خودتان به هیچ وجه نترسید. از دوستانتان می‌توانید به عنوان مدل استفاده کرده و وبلاگ خود را با انعکاس تمام اتفاقات شو لباس خودتان، آپدیت کنید. به این ترتیب می‌توانید اشتیاق و علاقه خود را به این حرفه بخوبی بنمایش بگذارید.

Rate this post