عکاسی دید پرنده یکی از جذاب‌ترین و هیجان انگیزترین تکنیک های عکسبرداری می‌باشد که به نوعی تصاویر قدرتمند و چشم اندازی را ایجاد میکند. زمانی که پرنده در حال پرواز کردن است و یا بالای ساختمان بلندی قرار گرفته، با یک دید متفاوتی محیط اطراف و اجسام بلند را مشاهده می‌کند. حال اگر دوربین عکاسی خود به گونه‌ای قرار داده و تنظیم کنیم تا بتوانیم به نمای دید پرنده دست یابیم، به آن عکاسی دید پرندگان گفته می‌شود.

به بیان دیگر منظور از این دید، موقعیتیست که دوربین شما به صحنه نگاه می‌کند. این می‌تواند سطح چشم، دید پرنده و غیره باشد. هیچ قاعده و قانون دقیقی در مورد اینکه منظر چشم پرنده چگونه باید باشد وجود ندارد. به عنوان مثال هیچ قانونی درباره اینکه باید سوژه از چه ارتفاعی عکسبرداری شود وجود ندارند. برای عکسبرداری با دید پرندگان، معمولا این فرایند از آسمان با هواپیمای بدون سرنشین، از هواپیما یا هلی کوپتر انجام گرفته می‌شود.

البته برای این منظور نیازی نیست که بالون اجاره کنید. با قرار گرفتن بر روی نردبان، میتوان موضوع خود را نگاه کنید. همچنین اغلب تصاویر دید پرنده با زاویه 40 درجه گرفته می‌شود. عکاسی با منظر پرندگان میتواند بیانگر احساسات و عواطف مختلف باشد؛ همچنین بواسطه آن میتوان به دید و منظری دست یافت که در حالت عادی غیر قابل درک بود.

انتقال احساس قدرت و برجسته کردن الگوها با عکاسی دید پرنده

عکاسی با دید پرندگان می‌تواند حس برتری و قدرت به بیننده بدهد. چراکه تا آن موقع قادر به دیدن چنین منظره‌ای در حالت عادی نبودند. همچنین دید پرنده می‌تواند این احساسات را به بیننده منتقل کند که از سوژه پایین خود در حال محافظت است و رفتار او را زیر نظر دارد. این نوع تکنیک عکاسی می‌تواند ابزاری قدرتمند برای ایجاد عکاسی مستند و اجتماعی باشد. با استفاده از این پرسپکتیو می‌توانید میزان حق امتیاز بیننده نسبت به موضوع عکس را برجسته کنید.

همچنین با عکاسی منظر پرنده متوجه الگوها و منظرهایی می‌شوید که در زندگی روزمره و عادی هیچوقت قادر به دیدن آن نیستید. برای مثال زمانی که شما در کنار ساحل راه میروید، فقط می‌توانید محیط اطراف خود را مشاهده کنید. هیچ وقت نتوانسته‌اید از بالای ساحل پرواز کرده تا تصاویر بزرگتری بدست آورید.

با عکاسی با دید پرنده، چشم انداز جدید و کاملا متفاوتی بدست خواهید آورد. شما می‌توانید بافت ها و الگوهایی را که افراد از سطح چشم نمی‌توانند ببینند برجسته کنید. مناظر از دید چشم پرنده کاملاً متفاوت به نظر می‌رسند.

دستیابی به فرم ها و اشکال از بالا

شهرها مملو از خیابان ها و ساختمان های گوناگون است که هر کدام به نحوی طراحی شده‌اند. ساختمان ها و برج ها به عنوان نماهای زیباسازی شهر می‌باشند که نوعی اقتدار و شکوه را به شهر می‌بخشند. این سازه ها دارای نماهای جذابی هستند که از زاویه پایین و یا روبرو قابل مشاهده نیستند. برای مثال هنگامی که سازه‌ای مانند برج ایفل نگاه می‌کنید، عالی به نظر می‌رسد. اما هنگامی که همین سازه را از فصله دورتر و با نقطه دید بالاتر مشاهده کنید، متوجه ساختار باشکوه این سازه معماری خواهید شد.

با استفاده از عکاسی با دید پرنده میتوان متوجه شکوه بسیاری از سازه ها و نماهایی که شاید چندان به آنها اهمیت نمی‌دادیم، شد. همچنین موضوع دیگری که میتوانیم بواسطه این عکاسی به آن دست پیدا کنیم، تقارن خیابان های شهرها است. شهرها و مناطق شهری اغلب در یک تقارن کامل ساخته می‌شوند.

اما این چیزی است که با قدم زدن و یا رانندگی در خیابان ها متوجه آن شویم. میتوانید به یک نقطه بالاتر از شهر بروید و از این چشم انداز عکاسی کنید.

ثبت مقیاس کامل از چشم اندازها

از جمله بزرگترین مزایای عکاسی از دید پرنده، آزادی است که به بیننده داده می‌شود. در فرهنگ های مختلف، پرنده غالبا نماد آزادی بوده است. زمانی که منظره و سوژه ها را از صحنه بالا می‌بینیم، نوعی حس رهایی و آزادی به ما منتقل می‌شود. چشم اندازها و مناظری وجود دارد که از دید شما و یا من مخاطب بسیار جذاب و خیره کننده بنظر می‌رسد. اما زمانی که چشم انداز را تغییر می‌دهید و تصویر را از منظر دید یک پرنده مشاهده می‌کنید، چشم اندازه و یا همان سوژه با شکوه تر به نظر می‌رسند.

این ویژگی در عکاسی کوهستان بسیار کاربردی و جذاب است. هنگامی که کوه ها را از دید پرنده عکسبرداری می‌نمایید، اغلب قله هایی را در پیش زمینه و پس زمینه به دست می‌آورید. این عمق میدان را در عکس ایجادکرده و اختلافات ارتفاعی را برجسته می‌کند.

ایجاد چشم انداز هیجان انگیز با عکاسی دید پرنده

صحنه ها و چشم اندازه هایی وجود دارد که هر روز از کنارشان رد می‌شویم اما هیچ موقع به طور دقیق و یا با یک زاویه دیگر به آنها نگاه نمی‌کنیم. از جمله این صحنه ها میتوان به اتصالات جاده ها، زمین های بسکتبال، پارک ها و … اشاره کرد. هنگامی که آنها را از زاویه دید دیگری عکاسی کنید، کاملا وارد دنیای جدیدی خواهید شد. سعی کنید آنها را با دید 40 و یا 90 درجه دید پرنده عکاسی کنید. آنها الگوها، خطوط و فرم هایی را به نمایش می‌گذارند که معمولاً مشاهده نمی‌کنید.

همچنین، هزاران بار از شهرهای معروف مانند شهر نیویورک یا لندن توسط اشخاص مختلف، عکسبرداری شده است. شما می‌توانید با تغییر چشم انداز، الگوهای جذاب و مهیجی را به مناظر شهر بدهید. ساختمان های بلند به درختانی در جنگل شباهت دارند و باعث می‌شوند مردم با علاقه دوباره به تصاویر شما نگاه کنند.

Rate this post