عکاسی سیاه و سفید یکی از محبوب‌ترین و مجذوب‌ترین حالت های عکسبرداری می‌باشد. این نوع تصاویر مرموزیت خاصی را دارند که باعث می‌شود که بیننده به دنبال داستان پشت صحنه تصویر بگردد و شروع به ارزیابی آن نمایید. تصاویر سیاه و سفید، یک چهره و دید دیگری را از جهان به ما نمایش می‌دهند؛ اینکه دنیا بدون رنگ ها به صورت خواهد بود و افراد چقدر در افکار و دغدغه های خود غرق شده‌اند.

ذهن با مشاهده‌ی عکس های سیاه و سفید کمتر خسته می‌شود. چراکه در آنها دیگر رنگی وجود ندارد که باعث حواس پرتی گردد. این نوع عکاسی برای عکاسی عروسی و پرتره بسیار محبوب است. چرا که این گونه عکس، فضای عاشقانه را بیان میکند و بیننده را مجبور به تشخیص فرد و منحصر بفرد بودن موضوع ها می‌کند. برای آنکه بتوانید در این نوع عکاسی به نتایج بهتر و شایسته‌تری دست یابید، نکاتی که در ادامه می‌خواهیم عنوان کنیم را رعایت نمایید.

تنظیمات عکاسی سیاه و سفید

برای آنکه تصاویرتان از کیفیت بالایی برخودار باشند باید در تنظیمات دوربینتان به ISO و کنتراست توجه کنید. بهتر است از ای‌اس‌او پایین استفاده کنید. در سطوح بالاتر ISO، نویز یا “برفک” بر روی سوژه به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد. تصاویر در عکاسی سیاه و سفید نسبت به تصاویر رنگی، بیشتر به کنتراست وابسته هستند. درنتیجه یک ISO بالا با نویز زیاد می‌تواند بطور ویژه‌ای عکس نهایی را نامطلوب کند.

باتوجه به آنکه در این نوع تصاویر دیگر رنگی وجود ندارد، باید تمرکز خود را بر روی کنتراست قرار دهید. از این طریق می‌توانید عناصر مختلف عکستان را بهتر نمایش دهید. همچنین، می‌توانید با افزودن تنوعی از رنگ ها و سایه ها به سوژه خود، لایه هایی عمیق در تصاویرتان ایجاد نمایید.

عکسبرداری با فرمت خام (RAW)

هنگامی که با فرمت JPEG عکسبرداری می‌کنید، بسیاری از اطلاعاتی که کامپیوتر در جهت بهبود رنگ ها و کنتراست نور عکس می‌تواند استفاده کند، توسط دوربین عکاسی شما حذف می‌شود. البته عکسبرداری با فرمت RAW نیاز به حافظه بیشتری دارد، اما امروزه به خاطر وجود انواع کارت های حافظه، این مشکل نیز تا حد زیادی برطرف شده است.

لازم به ذکر است که، عکسبرداری با فرمت RAW نیازمند زمان ویرایش اضافی نیز می‌باشد. اما برای این تصور نیز بخاطر آنکه می‌توانید کنترل بیشتری هنگام ویرایش در اختیار داشته باشید، بیشتر از اینها می‌ارزد.

استفاده از نور و عدم توجه به رنگ ها در ترکیب بندی

قوانینی که در ترکیب بندی عکاسی سیاه و سفید استفاده می‌شود، بسیار شبیه به عکاسی رنگی است. اما یکسری تفاوت میان این دو ترکیب بندی وجود دارد. درواقع در عکسبرداری سیاه و سفید شما دیگر نمی‌توانید از رنگ ها برای هدایت چشم های بیننده خود به اطراف تصویر استفاده کنید. به همین منظور باید خودتان را آموزش دهید تا بتوانید تصاویر را فراتر از رنگ ها ببینید و با استفاده از شکل های جالب، جذابیت خاصی را به تصویر ببخشید.

یکی از مهمترین عوامل در این نوع عکاسی، استفاده از نور مناسب است. اگر از تجهیزات مناسبی در استادیو عکسبرداری خود استفاده می‌کنید، و یا اگر محیط عکاسی دارای نور کافی است. می‌توانید تصاویر فوق العاده‌ای بگیرید. نور تمام عناصر را نظیر شکل، کنتراست، الگو و ساختار را تحت تاثیر قرار میدهد. هنگامی که دربارۀ نور سوژه خود می‌اندیشید، چگونگی تاثیر آن بر هر یک از عواملی که میخواهید در عکستان بگنجانید را هم در نظر بگیرید.

شناسایی الگو و ساختار در عکاسی سیاه و سفید

الگوها با اینکه یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی محسوب می‌شوند، اما در عکاسی مورد بی‌توجهی واقع می‌شوند؛ خصوصاً الگوهای دقیق در عکاسی رنگی. این موضوع بدین خاطر است که رنگ ها به راحتی توجه شما را جلب کرده و تمرکز را از الگوهای جالب بالقوه دور می‌نمایند. عکاسی سیاه و سفید، وسیله‌ی بسیار بهتری برای نمایش و تاکید الگوها است. بر همین اساس اگر می‌خواهد تصاویر سیاه و سفید عکسبرداری کنید، به دنبال الگوهایی باشید که بتوانید با آنها، توجه بینندگان را به سمت خودتان هدایت کنید و تصاویر جالب تری را ایجاد نمایید.

در تصاویر رنگی، ذهن ما به طور خودکار، عناصر مهم را بوسیله رنگ شناسایی می‌کنند؛ مانند آسمان آبی. با عکسبرداری سیاه و سفید، ساختار می‌تواند جایگزینی برای رنگ باشد. درواقع ذهن ما برای توجه بیشتر به عناصر ساختاری مشتاق تر است. بر این اساس می‌توانید از ساختار برای افزودن تاکید و توجه بصری به عکس هایتان استفاده نمایید.

تکرار و تمرین در عکاسی سیاه و سفید

تکرار و تمرین و داشتن پشتکار در عکاسی بسیار مهم است. صرفاً با داشتن علاقه و حتی استعداد نمی‌توان در این حوزه به موفقیت رسید. با این نکته می‌توانید متوجه خطاها و اشتباهات خود در عکاسی شوید و آنرا بهبود ببخشید. همچنین شروع به فهم این خواهید کرد که چه کار هایی نتیجه بخش است و چه کارهایی نیست. در عکاسی سیاه و سفید لزومی ندارد که شما از همان اول تصویرتان را بدون هیچ رنگی بگیرید.

تعجب نکنید؛ شما می‌توانید سوژه های خود را به صورت رنگی عکس بگیرید سپس با استفاده از نرم افزارهای مختلف ادیت عکس، تصویر موردنظرتان را در ویرایش به صورت سیاه و سفید تبدیل نمایید. البته به شرطی که اطلاعات و دانش کافی برای کار کردن با این نرم افزارها مانند فتوشاپ و یا لایت روم داشته باشید. البته در این مسیر همواره ذهن خود را اموزش دهید تا چیزی فراتر از رنگ را ببیند. بگونه‌ای که بتواند زیبایی ساده‌ای که در شکل ها، ساختار، خطوط، الگوها و کنتراست وجود دارد را ببیند.

5/5 - (1 امتیاز)