استایل style در معنای لغوی به معنی روش، سبک و سلیقه است. هنگامی که این عبارت در حوزه پوشاک استفاده شود، به معنای سبک خاص پوشش هر فرد تلقی می‌گردد. افراد در طول زمان همواره به پوشش و سبک خود بسیار اهمیت می‌داده‌اند؛ چراکه پوشش یک فرد نشان دهنده سلیقه، ارزش ها، شخصیت و تفکرات او می‌باشد. بطوری که اطرافیان با اولین ملاقات و نوع پوششی که فرد دارد، تقریبا او را ارزیابی میکنند و درباره شخصیت کلی وی نظر می‌دهند.

در تعبیری دیگر میتوان گفت، style همان سبک زندگی هر فرد است که نشانه های آن را در لباس پوشیدن او نیز می‌توان پیدا نمود. توجه به سبک و اهمیت انتخاب مناسب آن در حوزه های مختلف به قدری گسترش یافته که امروزه بخش بزرگی از بازار تبلیغات و برندینگ را به خود اختصاص داده است.

یکی از نشانه هایی که باعث می‌شود متوجه شوید آیا فلان سبک لباس پوشیدن، آیا پوشش مورد نظر شما است یا خیر، نوع احساسی است که به شما منتقل می‌کند. درواقع زمانی که شما لباس موردعلاقه و متناسب شخصیت خود را میپوشید با آن احساس خوشحالی و راحتی می‌کنید. بدین معنا که استایل متناسب با شخصیت خودتان، به شما احساس اعتماد به نفس، قدرت، توانایی و خوشحالی خواهد داد.

بعضی از افراد سبک ثابت و شخصی خود را دارند که در طول سالیان نیز ممکن است تغییر نکند. برخی دیگر نیز پوشش خود را متابق با مد روز تغییر و بروز می‌کنند. در ادامه به نکاتی میپردازیم که میتواند شما را در داشتن استایلی مناسب و زیبا یاری کند.

تفاوت مد و استایل

بین استایل و مد همپوشانی وجود دارد و نمیتوان آنها را کاملا مجزا از هم نامید. با این تفاوت که style به فرد مربوط می‌شود، در حالی که مد، بیشتر جنبه جمعی و همگانی دارد. درواقع هدف از مد به نوعی یکسان سازی و همگام کردن پوشش های مختلف در دوره های یکسان می‌باشد. مُد با روندهای جدید پیش میرود و به شیوه های رایج لباس پوشیدن در یک دوره خاص اشاره دارد.

در حالی است که سبک یا Style به نحوه پوشیدن لباس و ابراز وجود آنها توسط شخص اشاره دارد. برای مثال زمانی که یک مدل در کت واک catwalk یا ران وی runway، لباس خاصی را بر تن میکند، بخشی از دنیای مد محسوب میشود. اما همان مدل زمانی که لباسی را در منزل خود و یا بیرون میپوشد، سبک شخصی وی خواهد بود.

همچنین style، بی‌انتها و نامحدود است اما مد، به موقع و در یک محدوده زمانی خاص ارائه میگردد. کسی که شیک پوش است، آخرین متدهای مد را همواره دنبال کرده و لباس طراحان را میپوشد. در مقابل، فردی که استایلیست است، میتواند از روند مد پیروی کند و یا نکند اما همیشه به زیبایی و شخصیت مخصوص خود وفادار می‌باشد.

بایدها و نبایدهای استایل

  • لباسی که انتخاب می‌کنید، باید متناسب با سایز بدنتان باشد.
  • از هنر یک خیاط خوب استفاده کنید تا با توجه به شرایط و فرم بدنتان، بهترین لباس ها را برایتان بدوزد.
  • از اکسسوری های جذاب استفاده کنید تا زیبایی خاصی به لباس و ظاهر آن بدهید.
  • لباس هایتان دارای رنگ بندی های مختلفی باشد و تنها بر روی یک رنگ تمرکز نکنید. از این طریق میتوانید در شرایط مختلف از رنگ های مناسبی در پوشش خود استفاده کنید.
  • اگر به دنبال یک style شیک و ماندگار هستید، استایل کلاسیک بهترین گزینه می‌تواند برای شما باشد.
  • در لباس های خود از پارچه های راه راه و خالدار نیز باید بهره ببرید.
  • در مواقعی که بین انتخاب چند لباس گیر کرده‌اید، می‌توانید از تیپ مشکی استفاده کنند. این پوشش تقریبا همه جا گزینه خوبی محسوب می‌شود.

موارد تاثیرگذار در داشتن یک style خوب

برای داشتن یک استایل خوب و شیک، لازم نیست هزینه زیادی را صرف کنید. شما به راحتی میتوانید با رعایت چند نکته ساده، ظاهری شکیل و متناسب با شخصیت خود را بوجود آورید. از جمه این نکات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

راحتی:

اینکه در یک پوشش و تیپ احساس راحتی کنیم، از اهمیت زیادی برخوردار است. این مورد در style اسپرت بسیار مهم میباشد. زیرا اعضای بدن باید بتوانند به راحتی در لباس حرکت نمایند. در این نوع سبک اغلب توصیه می‌شود تا افراد از سویشرت و گرمکن استفاده کنند.

رنگ:

رنگ ها تاثیر گذارترین عوامل در طراحی لباس و مد می‌باشند. با توجه به آنکه از چه نوع استایلی پیروی می‌کنید و قرار است لباس خود را در چه فضایی به تن کنید، رنگ های مختلفی وجود داد. به عنوان مثال، در سبک کژوال، رنگ های خنثی مانند سفید، مشکی، خاکستری، عنصر اصلی این نوع پوشش می‌باشند. اما در style اسپرت، رنگ های شاد طرفداران بسیاری دارند.

البته رنگ های سفید و مشکی جزء رنگ هایی محسوب می‌شوند که هیچ وقت از مد نمی افتند و در تمام استایلهای می‌توان از آنها بهره برد.

جنس:

اگر به مقایسه انواع استایلهای مختلف بپردازی متوجه خواهید شد که در هرکدام از آنها، نوعی خاص از جنس پارچه استفاده می‌شود. برای مثال در استایلهای اسپرت اغلب از پارچه هایی بکار گرفته می‌شود که خاصیت کشسانی زیادی دارند. اما برای styleهای رسمی از پارچه های خشک و شق استفاده می‌شود. البته این مورد به کاربرد شما از لباس وابسته است. اما به صورت کلی توصیه می شود تا از پارچه های لطیف و سبک استفاده نمایید.

طرح پارچه:

اینکه از چه طرح پارچه هایی در لباس خود استفاده کنید، کاملا بستگی به استایلی که از آن پیروی میکنید دارد. طرح پارچه در تیپ و پوشش افراد بسیار تاثیر می‌گذارد. بر همین اساس توصیه می‌کنیم موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر بالا تنه یا پایین تنه لباس شما از پارچه طرح دار تهیه شده است، برای بخش مقابل و متضاد آن از پارچه های ساده استفاده کنید.
  • اگر فرم بدنتان پر و کمی چاق است، بهتر است تا از پارچه هایی با چهارخانه درشت استفاده کنید. البته بهتر است تا چهارخانه بالاتنه و پایین تنه لباس شما متضاد یکدیگر باشند. به عبارت دیگر یک مورد درشت و یک مورد ریز باشد.
Rate this post