کت واک یا ران وی دو عبارت بسیار پرکاربرد در عرصه مد و فشن است. این عبارت ها در زمان فستیوال های مد بسیار استفاده شده و در اصطلاح لغوی به معنی راه رفتن همانند گربه می‌باشد. درواقع catwalk که به runway نیز شناخته می‌شود، قسمتی از مراسم فشن شوها می‌باشد که کالکشن های جدید برای خریداران یا فعالان بازار مد بر روی صحنه های خاصی به نمایش گذاشته می‌شود. هرساله در این مراسم، مدل ها بر روی مسیر خاصی همانند گربه راه می‌روند و جدیدترین طرح های طراحان را به تن کرده و با runwayهای خود آنها را به نمایش می‌گذارند.

catwalkها جزء جدا نشدنی صنعت مد و فشن هستند و پیدایش آن مربوط به اوایل قرن بیستم می‌باشد. حتی پیشرفت های فناوری و تکنولوژی نیز نتوانستند نقش این نوع بزاریابی را کمرنگ کنند بلکه باعث پیشرفته تر شد و گسترده تر شدن این مراسم ها شده‌اند. برگزاری catwalk چندان کار ارزان و ساده‌ای نیست و همواره هزینه های گزافی را در پی دارد. اما این مراسم آنقدر اثرگذار و مهم است که هیچ طراحی نمی‌تواند چشمش را روی برگزاری آن ببندد.

مخاطبان این مراسم تنها محدود به حاضرین سالن نمی‌باشند. بلکه عکاسان و خبرنگاران با حضور در آنها، مردم سراسر جهان را از وقایع و آثار آن آگاه می‌کنندو سالن، مدل ها و موسیقی هایی که برای مراسم فشن شو انتخاب می‌شوند همگی دارای ویژگی ها و شرایط خاصی هستند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

ویژگی سالن های کت واک catwalk

سالنی که برای کت واک انتخاب می‌شود باید دارای ویژگی های خاصی باشد تا مدل ها بتوانند به راحتی روی آن راه رفته و طراحی های جدید را برای تمامی حضار به نمایش بگذارند. برای همین منظور، قوانین خاصی برای سالن این مراسم تعیین شده تا هر فردی که تصمیم داشت فشن شو راه بیاندازد، حداقل چنین مواردی در آن رعایت شده باشد. عرض استیج های ران وی معمولا از 4 فوت شروع می‌شود تا 8 فوت. این موضوع بسته به سلیقه طراح و میزان حجم لباسی که طراحی کرده است بستگی دارد. معمولا برای نمایش لباس های مجلسی و لباس عروس ها از عرض 8 فوت استفاده می‌شود.

امروزه طرح های خلاقانه و جذابی برای مسیر و استیج های Catwalk ارائه می‌شود. اما آنچه به صورت سنتی به عنوان صحنه runway پذیرفته شده است به صورت T شکل بوده و یا در برخی موارد نیز به صورت I طراحی می‌شود. این انتخاب وابسته به هدف و استراتژی طراح است. طول این مسیرهای عموما بین بین 7 متر تا 60 متر است. باید شیوه طراحی سالن به نحوی باشد که خدمه، عوامل و مدل ها بتوانند در پشت صحنه قرار گیرند.

از جمله عوامل بسیار تاثیر گذار در زیبایی و شکوه این نوع مراسم بازاریابی، نحوه نورپردازی است. در نتیجه در انتخاب آن باید بسیار دقت کرد و نکات مهم در نظر گرفت. از جمله، نور سالن نباید به گونه‌ای باشد که رنگ لباس ها و اکسسوری های مدل ها را تغییر کند. ایجاد چنین تغییری، نتایج ناخوشایندی را در پی خواهد داشت. برای نورپردازی سالن، بهتر است به سراغ نورهای خنثی بروید.

برای طراحی و زیبایی سالن میتوانید از پس زمینه ها و دیزایین های مختلفی استفاده کنید. حتی برخی از طراحان بزرگ، فشن شوهای خود را در خیابان های اصلی، موزها و … برگزار میکنند تا از صحنه های آنها استفاده کنند. انتخاب موسیقی برای runway مدل ها بسیار مهم است. چراکه آنها باید حرکات و راه رفتن خود را با ریتم موسیقی هماهنگ کنند. ریتم موسیقی نباید آنقدر تند باشد که مدل catwalk، هنگام راه رفتن، آشفته و مضطرب به نظر برسد.

کت واک catwalk یا ران وی runway
کت واک catwalk یا ران وی runway

خصوصیات مدل های ران وی runway

مدل هایی که برای کت واک بر روی استیج فشن شو انتخاب می‌شوند، نسبت به سایر مدل های دیگر، دارای ویژگی ها و خصوصیات خاصی هستند. همانطور که میدانید، مدل های مختلفی در عرصه های کاتالوگ، فشن، تبلیغات و … فعال هستند. مدل های کاتالوگ و یا فشن برخلاف مدل های runway، لازم نیست اعتماد به نفس بالایی داشته باشند و در مقابل چند صد و یا چند هزار نفر حاضر شوند. آنها در مقابل یک دوربین عکاسی و یا فیلبرداری برای پروسه تبلیغات، قرار می‌گیرند.

مدل هایی که برای catwalk انتخاب می‌شوند دارای مشخصات زیر هستند:

  • سن: 15 تا 20
  • قد: حداقل 1.75 سانتی متر و حداکثر 1.82 سانتی متر
  • سایز لباس: 36

البته این استانداردهای کلی است که آژانس های مدلینگ برای انتخاب و گزینش مدل های خود، تبعیت می‌کنند. درصورتی که مدل های بسیار معروفی نیز هستند که خارج از این چارچوب همچنان درحال کت‌واک راه رفتن هستند. برای مثال سارا سمپائو، سوپر مدل معروف، دارای قد 173 سانتی متر است و یا کارلی کلاوس دارای قد 188 سانتی متر می‌باشد. مدل ها اغلب دارای اندام باریک و بلندی میباشند؛ البته در چند سال اخیر شاهد مدل هایی با اندام معمول تر بوده‌ایم.

آژانس های مد در انتخاب مدل ها بسیار سختگیرانه عمل می‌کنند، چرا که طراحان، لباس هایشان را برای اندام هایی با چنین ویژگی می‌دوزند، نه برای هر اندامی. به همین منظور مدل ها در حفظ تناسب اندام، سلامت پوست و موهایشان بسیار تلاش می‌کنند. آنها همواره از برنامه های غذایی و ورزشی مختص به خودشان پیروی می‌کنند. البته در سال های اخیر انتقادهای شدیدی به انتخاب افراد قد بلند و باریک اندام شده است.

چراکه چنین قدی فرم معمومل جامعه نیست. علاوه‌بر آن چنین میزانی از لاغری اندام برای بدن ضرر دارد و الگوی بسیار بدی برای افراد جامعه ایجاد می‌کند. به همین منظور اخیرا از مدل هایی با قدهای مختلف و اندام های گوناگون برای کت واک استفاده شده است.

برگزاری کت واک در ایران

در ایران برگزاری کت واک و هفته مد به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. اما همچنان برای این مراسم محدودیت هایی اعمال می‌شود که طراحان موظف به رعایت آنها هستند. مراسم ران وی آقایان به طور آزادانه و بدون اعمال محدودیت خاصی برگزار می‌شود. اما catwak بانوان تنها با حضار بانو امکان برگزاری دارد و ورود آقایان به آن ممنوع است. در این مراسم، طراحان و نساجی ها کارهایشان را در معرض دید حضار به نمایش قرار می‌دهند.

Rate this post