طراحی مناسب و انتخاب لباس تابستانه باتوجه به گرمای زیاد و طاقت فرسای این فصل بسیار مهم است. لباس ها باید به گونه‌ای طراحی و دوخته شوند که باعث گرمای بیش از حد بدن نگردند و به نوعی به یک محافظ پوست در برابر اشعه و آفتاب شدید خورشید، تبدیل شود. سالانه در صنعت مد و فشن، طراحان لباس زیادی، وقت خود را صرف طراحی لباس های مناسب فصل تابستان می‌کنند تا بتوانند تنوع و راحتی را در لباس های تابستانه بیشتر رقم بزنند.

در ادامه به معرفی اصول اساسی در طراحی و انتخاب لباس های این فصل گرم می‌پردازیم:

استفاده از پارچه های سبک در طراحی لباس تابستانه

یکی از اصول مهم در طراحی لباس تابستانه، استفاده از پارچه های سبک وزن است. پارچه هایی که وزن زیادی دارند، حتی اگر فضای مناسب برای جریان هوا هم داشته باشند، باعث تعرق فرد در آب و هوای تابستان می‌شود. چراکه به دلیل سنگینی که دارند، انرژی بیشتری از فرد برای حمل آنها سلب کرده و همچنین انرژی گرمایی شخص را بیشتر محفوظ نگه می‌دارد. بنابراین از پارچه هایی که وزن کم و ضخامت مناسب دارند، استفاده کنید. از جمله لباس های مناسب برای تابستان میتوان به جین های سبک، پیراهن های پنبه‌ای، لباس های بلند و خنک نخی اشاره کرد.

وجود جریان هوا در پارچه

تعرق یکی از مکانیسم های اصلی بدن برای کنترل دما است. این فرایند در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد به اوج خود می‌رسد. با توجه به این نکته، جنس پارچه هایی که در طراحی لباس تابستانه بکار گرفته می‌شود باید بگونه‌ای باشد که براحتی بتواند هوا را از خود عبور دهد. این رد و بدل هوا، اجازه خروج هوای گرم و مرطوب سطح بدن را به خوبی فراهم می کند.

پارچه هایی که باعث ایجاد رطوبت می‌شوند، بوی نامطبوعی را در سطح بدن ایجاد می کنند. استفاده از پارچه هایی با الیاف مصنوعی مانند پلی استر و یا پارچه های ضخیم مانند بافت در فصل تابستان باعث این اتفاق می‌شوند. پارچه هایی با الیاف طبیعی و یا نخ پنبه در جذب رطوبت و خروج هوای مرطوب به خوبی عمل می‌کند و می‌تواند یک گزینه مناسب برای انتخاب جنس لباس های تابستانه باشد.

پارچه های ابریشمی  نیز بخاطر اینکه انرژی گرمایی بدن را حفظ می‌کنند با قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تعرق زیاد می‌شوند. در نتیجه این نوع پارچه گزینه مناسبی برای انتخاب لباس تابستانه نیست. با پیشرفت تکنولوژی، پارچه هایی برای محافظت در برابر اشعه UV خورشید نیز ساخته شده‌اند، و شما به عنوان یک طراح لباس می‌توانید این گزینه های جدید را نیز در طراحی لباس تابستانه در نظر داشته باشید.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

جدا از اینکه لباس و پوشاک باعث آراستگی شخص می‌شوند، نوعی پوشش و محافظ در برابر نور خورشید، خار و خاشاک محیط و … محسوب می‌شوند. در فصل تابستان، استفاده از لباس های مناسب برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. گرمای نور آفتاب در این فصل بسیار شدید بوده و باعث بروز انواع آفتاب سوختگی و سایر مشکلات پوستی می‌شود. در نتیجه هرچه پوست خود را بیشتر بپوشانید، بهتر می توانید از پوست خود محافظت کنید.

در نتیجه توصیه می‌کنیم در هنگام طراحی لباس و یا انتخاب لباس تابستانه، از مدل ها و لباس هایی که بلند هستند (مانند شلوار های بلند و تی شرت ها یا پیراهن هایی با آستین های بلند) استفاده کنید. با اینکه در فصل تابستان بسیار افراد ترغیب می‌شوند که از لباس هایی با آستین کوتاه  یا شلوارک های مختلف استفاده کنند، اما این نوع لباس ها به هیچ عنوان محافظ خوبی در برابر نور خورشید نیستند.

خودداری از پوشیدن بلیزرها

لباس هایی با پارچه های ضخیم و یا جنس پلی استر، به دلیل حبس هوا و جلوگیری از انتقال هوا و رطوبت، مناسب فصل تابستان نیستند. بلیزرها که انتخاب بیشتر آقایان در زمان مسافرت و گردش هستند. این لباس ها به دلیل آنکه در طراحی آنها از آستر ساتن و ابریشمی استفاده شده است،گزینه مناسبی برای انتخاب لباس تابستانه نیستند. زیرا هوا و رطوبت بین لایه های پارچه و روکش آن به دام افتاده و باعث تعرق و حتی بوی نامطبوع می‌شود. اگر به بلیزرها علاقه دارید، از بلیزرهای بدون آستر و کتان نازک استفاده کنید.

استفاده از رنگ های روشن در طراحی لباس تابستانه

پارچه هایی با رنگ های روشن، کمتر نور را جذب کرده و بیشتر باعث منعکس شدن آن میشوند. در نتیجه انرژی گرمایی کمتری از خورشید به بدن منتقل می‌شود و باعث خنک‌تر شدن فضای سطح پوست می‌شود. اما در مقابل، لباس هایی با رنگ تیره مانند رنگ مشکی، باعث جذب نور بیشتر و ایجاد حرارت بیشتر در سطح پوست می‌شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از دلایلی که از رنگ سفید در مراسم های حج مکه مکرمه استفاده می‌شود، جدا از بحث پاک بودن این رنگ، سفید نور کمتری را به خود جذب کرده و باعث گرمای کمتر فرد می‌شود.

همچنین یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود استفاده از رنگ های روشن در طراحی لباس تابستانه مناسب باشد این است که به دلیل تطابق حس افراد با رنگ های فصل، باعث افزایش روحیه آن ها می‌شود. شاید همین مورد یکی از دلایلی بود که حتی در زمان های قدیم نیز طراحان مد سنتی برای طراحی لباس فصل تابستان از رنگ هایی در سایه های سفید، بژ، صورتی و زرد استفاده می‌کردند. علاوه بر آن پوشیدن این لباس ها با چنین طیف رنگی، باعث شیک پوشی افراد شده و روند پیری را از لحاظ روحی کندتر می‌کند.

Rate this post