ترند یکی از اساسی‌ترین عناصر در صنعت مد و فشن می‌باشد که از راه های مختلفی پیدایشش می‌یابد. درواقع میتواند گفت، مد در حول محور ترند درحال جریان و پیشرفت است. ترند یا ایدۀ تغییر مکرر ظاهر، قدمتی دیرینه دارد و مختص به زمان حال نیست. همچنین ترند تنها در صنعت لباس و پوشاک قرار ندارد و در بسیاری از صنایع مختلف مانند تغییر دکوراسیون، طرز آرایش، نوع تفکر و دیدگاه و … نیز نفوذ کرده است.

امروزه باتوجه به پیشرفتی که در فناوری اطلاعات و ارتباطات شده، جامعه‌ی گسترده‌تری و با سرعت بیشتری از جدیدترین ترندها آگاه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که در زمان خاص، بیشتر افراد از یک اصول کلی در استایلشان پیروی کنند. درواقع می‌توان گفت ترندهای مُد، سبب یکپارچگی مردان و زنان سراسر جهان می‌شود. البته هیچ ضرورت و اجباری در این قضیه وجود ندارد.؛ ترندهای مد این اجازه را به افراد می‌دهند که مردم استایلشان را بر اساس روحیات و سلایق خودشان انتخاب کنند.

ترندهای مختلف در برهه های زمانی مشخصی در میان مردم ناگهان بسیار محبوب و مشهور می‌شوند. سپس به مرور زمان از بین رفته و دوباره بوجود می‌آیند. خاستگاه ها و روش های مختلفی وجود دارد تا یک ترند را در میان مردم دنیا تبلیغ و رواج دهد. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از مهم ‌ترین خاستگاه‌ های دنیای مُد اشاره خواهیم کرد.

یکی از راه های تبلیغ و همچنین خلق یک ترند، طرح هایی است که طراحان لباس در ایونت ها و فشن شوهای خودشان استفاده می‌کنند. ران وی ها، اولین محل پیدایش یک ترند محسوب می‌شود. زیرا آنچه که در runway داده می ‌شود، در واقع جدیدترین و ناب ‌ترین ایده‌ های طراحان مد و لباس محسوب می‌گردد. از جمله مشهورترین و بزرگترین ایونت هایی که برگزار می‌شود میتوان به هفته مُد یا فشن ویک نیویورک، میلان و پاریس اشاره کرد.

هرساله مردم منتظرند تا این مراسم ها برگزار شود و با کت واک مدل ها بر روی صحنه، شاهد جدیدترین ترند های مد احتمالی آن سال شوند. افراد این طرح‌ ها را در ذهنشان ثبت، سپس آن را پیاده می‌کنند.

استریت استایل (Street Style)

استریت استایل یا استایل خیابانی یکی از محبوب‌ترین استایل ها در دنیا می‌باشد که به همان استایل روزمرۀ مردم اشاره دارد. درواقع همان پوششی که وقت افراد از منزل بیرون می‌آیند و بر تن می‌کنند. استایل هر کسی روی اشخاصی که از کنارش می‌گذرند یا با او برخورد می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. درواقع، مردم از استایل و نحوۀ لباس پوشیدن یکدیگر الهام می‌گیرند. در این، خود مردم تبلیغ کننده و گسترش دهنده ترند مد هستند و باعث بوجود آمدن یک ترند می‌شوند.

از جمله دلایلی که باعث شده که تا مردم تحت تاثیر استریت استایل قرار بگیرند این است که فکر می‌کنند براحتی می‌توانند مشابه آن‌ لباس‌ ها را تهیه و از آن استایل تقلید کنند. علاوه بر آن، افراد ترجیح می ‌دهند از استایل اشخاص عادی تقلید نمایند.

پیدایش ترند مد در بین سلبریتی‌ ها

سلبریتی ها از تاثیرگذارترین افراد در دنیا محسوب می‌شوند که در تبلیغ و پیدایش ترند های مد، نقش بسیار فعال و مهمی را دارند. هر سلبریتی دارای جامعه‌ای از طرفداران می‌باشد؛ افراد حاضر در این جامعه همواره منتظرند لباس‌ ها و استایل جدید سلبریتی خود را ببینند و از او پیروی کنند. همین اثرگذاری شگفت ‌انگیزشان موجب شده که کمپانی‌ های بزرگ، در هر فصل به سراغشان این افراد مشهور بیایند و از آن‌ ها بخواهند برندها و تولیدات‌شان را معرفی کنند.

باتوجه به آنکه هر سلبریتی و فرد مشهور از طرفدارارن بسیار زیادی برخوردار است، تاثیری که بر روی ترندها می‌گذارند حتی بیشتر از معروف ‌ترین ژورنال‌ ها و مجله‌ های مُد است. نگاه‌ ها همیشه خیره به آن‌ها است و طرفداران‌شان از همه چیز آن‌ ها تقلید می‌کنند.

فشن بلاگرها

از جمله تاثیرگذارترین افراد در ترویج و پیدایش ترند های مد، فشن بلاگرها می‌باشند. این موضوع خصوصا در زمانی که شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و … گسترش یافتند، اهمیت بیشتری پیدا کرد. مردم سلبریتی‌ ها را تماشا و تبلیغ می‌کنند، چون آن‌ها را دوست دارند. اما زمانی که به سراغ یک فشن بلاگر می‌روند با نگاه کردن پست های او می‌خواهند چیزی را تماشا کنند که فشن بلاگرها عرضه می‌کند. به بیان دیگر فشن بلاگرها منبع مستقیم الهام هستند.

بر همین اساس، بسیاری از طراحان برای تبلیغ و ترند کردن برخی طرح هایشان به سراغ فشن بلاگرها می‌روند. این افراد سلیقه بسیار خوبی در تبلیغات دارند. آنها با این محصولات عکس گرفته و به همراه نوشته‌ های خودشان، در وبلاگ‌شان یا صفحه‌ های اجتماعی‌ شان به اشتراک می‌گذارند.

پایتخت‌ های مد

در هر گوشه از دنیا، مد و ترند های مختلفی وجود دارد. تبعیت از همه‌ی این ترندها کاملا غیر ممکن است. به همین خاطر افراد به دنبال بررسی و دنبال کردن ترندهایی می‌روند که در پایتخت های مد جهان در حال گسترش است. نیویورک، پاریس، میلان و لندن، پایتخت‌ های مد دنیا محسوب می‌شوند. مردم همیشه دوست دارند از استایل و لباس‌ های مردم این شهرها مطلع باشند.

یکی از بهترین منابع کسب ایده و اطلاع از مد و ترندهای روز، همین پایتخت های مد محسوب می‌شود. به همین خاطر است طراحان، طرفداران مد و فشن بلاگرها برای یافتن ترندها، پا را فراتر از جغرافیای خود می‌گذارند و به سرعت به سراغ شهرهایی که ذکر کردیم می‌روند.

برای مثال، «دامن کوتاه»، یکی از ترندهایی بود که از همین پایتخت‌ های مُد آغاز و رواج یافت. بسیاری تصور می‌کنند که خاستگاه دامن کوتاه، ایالات متحده آمریکا بود. اما چنین نیست! در واقع، اولین بار، دامن کوتاه در لندن و توسط ماری کوانت، طراح مد، طراحی شد و رفته رفته، به ایالات متحده نیز راه یافت.

Rate this post